Zespół Turnera — objawy, przyczyny, leczenie
Zespół Turnera to schorzenie genetyczne, które dotyka jedynie dziewczynki. Chorobę tę powoduje częściowy lub całkowity brak chromosomu X. Wywołuje ona niskorosłość oraz brak dojrzewania płciowego. Zespół Turnera jest nieuleczalny. Jednak wczesne wykrycie choroby umożliwia pacjentowi zahamowanie objawów i komfortowe życie.
Spis treści:
1. Zespół Turnera — co to za choroba?
2. Zespół Turnera — przyczyny
3. Zespół Turnera — objawy
4. Zespół Turnera — diagnostyka
5. Zespół Turnera — leczenie
Zespół Turnera — co to za choroba?
Zespół Turnera to zespół wad wrodzonych. Jest to choroba genetyczna pojawiająca się na skutek braku jednego chromosomu X w części komórek organizmu. Choroba Turnera występuje jedynie u dziewczynek. Jest to najczęściej występująca mutacja w obrębie chromosomów płci. Na zespół Turnera cierpi jedna na 2500 dziewczynek.
Zespół Turnera jest wadą, która często prowadzi do poronienia. Kończy się tak aż 99% ciąż, w których wystąpiło to zaburzenie.
Zespół Turnera — przyczyny
Bezpośrednią przyczyną zespołu Turnera jest błąd genetyczny. Może do niego dojść podczas powstawania komórki rozrodczej (komórki jajowej lub plemnika) lub niedługo po zapłodnieniu.
Do powstania błędu genetycznego dochodzi w sposób spontaniczny. Nie istnieją czynniki ryzyka, które przyczyniałyby się do powstania choroby Turnera. Rozwój choroby jest więc jedynie kwestią przypadku.
Zespół Turnera — objawy
Główne objawy zespołu Turnera to:
● Charakterystyczne cechy zewnętrzne — dziewczynki z zespołem Turnera mają szeroko rozstawione oczy, zmarszczkę nakątną (fałd skórny, który przykrywa wewnętrzny kącik oka), płetwiastą szyję, nisko położoną linię owłosienia na karku oraz szeroko rozstawione brodawki sutkowe.
● Niskorosłość — dla zespołu Turnera charakterystyczne jest powolne tempo wzrostu oraz niski wzrost.
● Dysgenezja gonad, czyli nieprawidłowe ukształtowanie narządów rozrodczych. Dziewczynki z zespołem Turnera nie miesiączkują, nie posiadają owłosienia łonowego oraz rozwiniętych piersi. Menopauza zwykle wyprzedza u nich dojrzewanie. Dziewczynki z zespołem Turnera zwykle są bezpłodne.
● Wady serca i choroby układu krążenia
Zespół Turnera wywoływać może także choroby układu moczowego, zaburzenia metaboliczne i hormonalne, niedosłuch oraz choroby autoimmunologiczne. Pojawiają się one jednak jedynie u części pacjentek.
Zespół Turnera — diagnostyka
Diagnostyka zespołu Turnera opiera się na tym, jakie objawy wystąpiły u pacjenta. Lekarz podejrzewa chorobę, jeśli:
● W okresie prenatalnym zauważono obrzęk płodu i podwyższoną przezierność karkową.
● W okresie noworodkowym pojawił się obrzęk dłoni i stóp oraz okolicy karku.
● W okresie dzieciństwa wzrost dziewczynki znacznie odbiega od wzrostu jej rówieśniczek.
● W okresie dojrzewania nie rozpoczyna się dojrzewanie płciowe.
Po zauważeniu wymienionych objawów po urodzeniu dziewczynka kierowana jest na badanie kariotypu (zestawu chromosomów). Jest ono bezbolesne i nie grozi żadnymi powikłaniami. Wykonuje się je jedynie na podstawie próbki krwi, którą pobiera się jak do zwykłej morfologii. Badanie kariotypu może jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć zespół Turnera. Przed porodem wykonuje się badanie prenatalne np. nieinwazyjny test NIFTY czy bardziej inwazyjną amniopunkcję.
Zespół Turnera — leczenie
Zespół Turnera jest chorobą nieuleczalną, ponieważ zestaw chromosomów jest niezmienny przez całe życie. Leczenie tej choroby polega więc jedynie na hamowaniu jej objawów i leczeniu współistniejących zaburzeń.
Dziewczynki z zespołem Turnera zwykle muszą być poddane stymulacji hormonalnej. Podaje się im hormon wzrostu, estrogen oraz progesteron. Taka forma leczenia ma na celu zniwelowanie niskorosłości i zaburzeń dojrzewania płciowego. Pacjentki powinny także regularnie wykonywać badania hormonalne, glukozy, aktywności enzymów wątrobowych oraz wzroku i słuchu. Wskazane jest również objęcie ich opieką kardiologiczną i psychologiczną.