Rak prostaty — objawy, przyczyny, rokowania i metody leczenia
Rak prostaty rozwija się bardzo powoli i podstępnie. Wczesne objawy prostaty mogą być trudne do uchwycenia, na szczęście dzięki profilaktycznym badaniom choroba jest często wykrywana, zanim będzie za późno na jej leczenie. Jak się objawia nowotwór prostaty? Jakie są rokowania? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Rak prostaty, nowotwór prostaty — co to za choroba? Czy jest częsta?
2. Rak prostaty — objawy
3. Rak prostaty — diagnostyka
4. Nowotwór prostaty — leczenie
5. Rak prostaty — rokowania
Rak prostaty, nowotwór prostaty — co to za choroba? Czy jest częsta?
Rak prostaty, inaczej nowotwór prostaty, to choroba, której częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Dotyczy ona najczęściej mężczyzn w wieku powyżej 50 lat [1]. Przyczyny nie zostały do końca poznane, przypuszcza się, że za rozwój raka prostaty po części odpowiadają czynniki genetyczne (predyspozycja do nowotworzenia) i środowiskowe (nieprawidłowy sposób odżywiania, otyłość, niska aktywność fizyczna) [2].
Rak prostaty — objawy
Wczesne objawy prostaty są związane z funkcjonowaniem układu moczowego. Należą do nich np. [3]:
• częste oddawanie moczu,
• dyskomfort podczas oddawania moczu,
• dyskomfort podczas siedzenia,
• trudności w oddawaniu moczu,
• zaburzenia erekcji.
W stadium zaawansowanym objawy raka prostaty to: krwiomocz, obrzęki kończyn dolnych, nietrzymanie moczu, zakażenia dróg moczowych, natomiast u pacjentów z przerzutami obserwuje się powiększone węzły chłonne, silne dolegliwości bólowe, a nawet porażenie kończyn [3].
Rak prostaty — diagnostyka
W przypadku zauważenia objawów raka podejrzenia raka prostaty wykonywane jest specjalistyczne badanie — prostata z krwi (inaczej PSA lub badanie antygenu PSA). Polega ono na pobraniu niewielkiej próbki krwi pacjenta i oznaczeniu poziomu specyficznego białka wytwarzanego przez gruczoł krokowy u mężczyzn, celem wczesnego wykrycia nowotworu prostaty [4] [5]. Badanie prostata z krwi jest zalecane profilaktycznie dla mężczyzn:
• którzy zaobserwowali u siebie objawy raka prostaty,
• w starszym wieku,
• znajdujących się w grupie ryzyka raka prostaty (np. gdy w rodzinie występował nowotwór prostaty).
Po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku badania PSA pacjent jest kierowany na biopsję prostaty. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ma on na celu pobranie drobnych wycinków z gruczołu, celem ich analizy w kierunku zmian nowotworowych. Badanie biopsja prostaty nie wymaga szczególnych przygotowań, po jego wykonaniu pacjent powinien unikać przez pewien czas wzmożonej aktywności fizycznej [6]. Inne badanie pomocne w diagnostyce nowotworu prostaty to metoda PET, dzięki której możliwa jest identyfikacja raka prostaty na bardzo wczesnym etapie, gdy jeszcze niewidoczne są objawy choroby nowotworowej [7].
Nowotwór prostaty — leczenie
Leczenie nowotworu prostaty może się opierać na metodach [2] [8]:
• chirurgicznych (usunięcie gruczołu krokowego),
• farmakologicznych (np. podawanie leków takich jak abirateron lub leczenie w skojarzeniu cabazitaxelem i prednizonem),
• onkologicznych (naświetlanie, radioterapia).
Rak prostaty — rokowania
Nowotwór prostaty zalicza się do grona chorób nowotworowych, które prowadzą do śmierci [5]. Jeśli jednak zdiagnozuje się zawczasu raka prostaty, rokowania są zwykle dobre, ponieważ nowotwór rozwija się powoli i najczęściej jest podatny na leczenie. Im szybciej zostanie postawione rozpoznanie i wdrożona odpowiednia terapia, tym większe są szanse pacjenta z rakiem.
Źródła:
1. https://www.onkonet.pl/dp_nump_rakprostaty.php
2. https://www.onkonet.pl/n_n_nowadiag_rakprostaty.php
3. https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/
4. https://www.medicover.pl/marker-nowotworowy/psa/
5. https://hifu.pl/baza-wiedzy/test-psa-cel-badania/
6. https://osrodek-onkologiczny.pl/przygotowanie-do-biopsji-prostaty
7. Burchardt W., Burchardt E. Zastosowanie różnych znaczników PET-CT w leczeniu i diagnostyce wznowy raka prostaty w oparciu o doniesienia zjazdowe z konferencji onkologicznej ASTRO 59 i przegląd literatury. Zeszyty Naukowe WCO, Letters in Oncology Science 16 (4): 125–131 (2019)
8. Cabazitaxel Accord (kabazytaksel) we wskazaniu: w skojarzeniu z prednizonem lub prednizolonem do leczenia pacjentów dorosłych z opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego z przerzutami, leczonych wcześniej schematem chemioterapii zawierającym docetaksel. Raport Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (2021)