Co to jest hipercholesterolemia?
Hipercholesterolemia to choroba polegająca na posiadaniu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Jest ona bardzo niebezpieczna, ponieważ nie daje żadnych objawów. Niezdiagnozowana może więc prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Jednym z nich jest rozwój miażdżycy. Przed hipercholesterolemią można się łatwo ustrzec, wykonując badania profilaktyczne.
Spis treści:
1. Hipercholesterolemia — co to jest?
2. Hipercholesterolemia — rodzaje
3. Hipercholesterolemia — objawy
4. Hipercholesterolemia — diagnostyka
5. Profilaktyka hipercholesterolemii
6. Hipercholesterolemia — leczenie
Hipercholesterolemia — co to jest?
Hipercholesterolemia to choroba cywilizacyjna. Polega ona na posiadaniu zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. Jest to zaburzenie gospodarki lipidowej organizmu. Może ono prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego np. miażdżycy. U kobiet w ciąży hipercholesterolemia może wywołać stan przedrzucawkowy i powikłania u dziecka.
Cholesterol jest związkiem chemicznym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Potrzebujemy go m.in. do syntezy witaminy D3 i pracy układu nerwowego. Jego część wytwarzana jest w wątrobie. Resztę dostarczamy wraz z pożywieniem.
Hipercholesterolemia jest bardzo powszechną chorobą. Cierpi na nią aż 3 mln osób na całym świecie.
Hipercholesterolemia — rodzaje
Wyróżnia się dwa rodzaje hipercholesterolemii:
● Hipercholesterolemia pierwotna – zaburzenie to ma podłoże genetyczne. Dzieli się ją na dwa typy. Pierwszym z nich jest hipercholesterolemia rodzinna, którą wywołuje mutacja w jednym genie. Drugi rodzaj to hipercholesterolemia wielogenowa. Jej przyczyną są mutacje w kilku genach i czynniki środowiskowe.
● Hipercholesterolemia wtórna — może się ona pojawić u osób z niedoczynnością tarczycy, przewlekłą niewydolnością nerek, przewlekłych chorób wątroby, zespołu nerczycowego czy cukrzycy. Hipercholesterolemia wtórna może być także skutkiem stosowania niektórych grup leków np. stosowanych przy zakażeniu wirusem HIV.
Hipercholesterolemia — objawy
Hipercholesterolemia na ogół nie objawia się w żaden sposób. Pierwsze symptomy zaczynają się pojawiać, dopiero gdy dojdzie do powstania powikłań zdrowotnych. Wyjątkiem jest hipercholesterolemia rodzinna. Może się ona objawiać w następujący sposób:
● Żółtkami, czyli żółte zmiany skórne przypominające gródki. Najczęściej pojawiają się na powiekach i ścięgnie Achillesa.
● Rąbek starczy rogówki, czyli biała obwódka wokół tęczówki. Najczęściej objaw ten pojawia się, gdy zaczyna rozwijać się miażdżyca.
Hipercholesterolemia — diagnostyka
Podczas diagnostyki hipercholesterolemii wykonuje się tylko jedno badanie – lipidogram. Określa się w nim poziom następujących lipidów we krwi:
● Cholesterolu całkowitego
● Cholesterolu LDL
● Cholesterolu HDL
● Trójglicerydów
Hipercholesterolemia jest diagnozowana, jeśli wystąpi podwyższony poziom cholesterolu całkowitego (powyżej 5,0 mmol/l) oraz cholesterolu LDL (powyżej 3,0 mmol/l). Następnie przeprowadza się wywiad z pacjentem dotyczący m.in. chorób w bliskiej rodzinie i przyjmowanych leków.
Profilaktyka hipercholesterolemii
Czynniki genetyczne i środowiskowe mogą wywołać hipercholesterolemię, ale wcale nie muszą. Każdy człowiek może spróbować jej zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę. Polega ona głównie na stosowaniu zdrowego stylu życia. W tym celu należy utrzymywać prawidłową masę ciała, uprawiać regularną aktywność fizyczną i nie stosować używek. Co kilka lat powinniśmy także kontrolować poziom cholesterolu we krwi.
Hipercholesterolemia — leczenie
Leczenie hipercholesterolemii opiera się przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego stylu życia. Najważniejsze jest wprowadzenie odpowiedniej diety ubogiej w nasycone kwasy tłuszczowe. Należy więc unikać przede wszystkim wieprzowiny, wędlin i słodyczy. Zamiast tego dieta powinna być bogata w chude ryby, orzechy i oleje roślinne. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych skutków, wprowadza się leczenie farmakologiczne.