Do którego pokolenia dziedziczymy geny?
Każdy z nas otrzymał 50% swoich genów od matki i 50% od ojca. Nasza mama i nasz tata również otrzymali po połowie swoich genów od naszych babć i dziadków. Oni z kolei swoje geny otrzymali od naszych pradziadków. Czy to oznacza, że posiadamy nawet niewielką część genów każdego naszego przodka? Do którego pokolenia dziedziczymy geny? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
1. W jaki sposób dziedziczymy?
2. Czy mam geny wszystkich przodków?
W jaki sposób dziedziczymy?
Zanim odpowiemy na pytanie “do którego pokolenia dziedziczymy geny?”, musimy zrozumieć, w jaki sposób dziedziczymy konkretne cechy po naszych przodkach. Jest to dość skomplikowany proces.
Dziedziczenie to wielka loteria. Każdy plemnik i komórka jajowa posiadają pewien zestaw genów, które dziecko dziedziczy w momencie zapłodnienia. Cechy, które dziecko odziedziczy po rodzicach, zależą więc od tego, w którym momencie połączy się komórka jajowa i plemnik. Jeśli doszłoby do niego dzień później, to dziecko mogłoby po rodzicach odziedziczyć już zupełnie inne cechy.
Dziecko, które posiada dwóch niebieskookich rodziców, może urodzić się z brązowymi oczami. Dlaczego tak się dzieje? Rodzice dziecka swoje geny odziedziczyli po swoich rodzicach, Ci z kolei po swoich i tak dalej. Oznacza to, że nasz niebieskooki tata (lub mama) w puli swoich genów może mieć taki gen, który determinuje brązowy kolor oczu. Geny mogą wędrować przez kilka pokoleń, wcale się nie ujawniając.
To, który gen ujawni się u naszego dziecka, zależy od jego siły. Może on być dominujący lub recesywny. Zwykle maluch otrzymuje cechę zdeterminowaną przez silniejszy gen. Przykładowo — jeśli dziecko otrzyma dominujący gen determinujący niebieski kolor oczu i recesywny gen determinujący brązowy kolor oczu, to maluch będzie niebieskooki. Musimy przy tym pamiętać, że drugi przekazany gen nie znika. Dziecko ma go w swojej puli genowej i może w przyszłości przekazać go swojemu dziecku.
Czy mam geny wszystkich przodków?
Zakładając, że rodzice przekazali nam po 50% swoich genów, to dziadkowie musieli przekazać nam po 25%, a pradziadkowie po 12,5% i tak dalej. Nie jest to jednak dobry sposób na zobrazowanie sobie tego, do którego pokolenia dziedziczymy geny.
Nasz ojciec (lub matka) posiada po 50% genów od swoich rodziców. Nie oznacza to jednak, że przekaże nam on taką samą porcję genów odziedziczonych po babci i dziadku. Plemnik, który zapładnia komórkę jajową, może przenosić np. 75% genów naszego dziadka i tylko 25% genów naszej babci. Pewna pula genowa jest więc tracona z każdym pokoleniem.
Istnieje niemal 100% szans, że każdy z nas posiada w swojej puli genowej geny naszych rodziców, dziadków, pradziadków, prapradziadków i praprapradziadków. W przypadku naszych prapraprapradziadków szanse te wynoszą jedynie 49%. W kolejnych pokoleniach szanse te są już bliskie zeru. Geny od dalszych przodków posiada jedynie jedna osoba na 100 000.