Niepełnosprawność intelektualna — rodzaje, przyczyny, terapia
Niepełnosprawność intelektualna to zaburzenie rozwojowe. Powoduje ono obniżenie funkcji intelektualnych. Niepełnosprawność intelektualna występuje w czterech różnych stopniach nasilenia: lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Jakie są przyczyny jej występowania? Jakie są formy terapii niepełnosprawności intelektualnej? Podpowiadamy poniżej!
Spis treści:
1. Pojęcie niepełnosprawności intelektualnej
2. Stopnie niepełnosprawności intelektualnej
3. Niepełnosprawność umysłowa — przyczyny
4. Niepełnosprawność intelektualna — terapia
Pojęcie niepełnosprawności intelektualnej
Niepełnosprawność intelektualna to znaczne obniżenie poziomu funkcjonowania intelektualnego. Nie jest to choroba, ale trwałe i niezbywalne zaburzenie rozwojowe. Jest ono także nazywane niepełnosprawnością umysłową. Osoba niepełnosprawna intelektualnie ma także problemy ze społecznym przystosowaniem się oraz iloraz inteligencji wynoszący mniej niż 70 w skali Wechslera.
Niepełnosprawność intelektualna to bardzo zróżnicowane zaburzenie. Może ono występować w czterech stopniach: lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Niezależnie od stopnia niepełnosprawności mogą towarzyszyć także inne zaburzenia np. motoryczne, emocjonalne czy motywacyjne.
Stopnie niepełnosprawności intelektualnej
Niepełnosprawność intelektualna to zaburzenie, które może występować w czterech stopniach:
● Niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim – objawy tego stopnia niepełnosprawności to głównie trudności w nauce czytania i pisania, mniejszy zasób słownictwa oraz problemy z podzielnością uwagi. Iloraz inteligencji w tym przypadku wynosi 50–69. Osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu lekkim potrafią bez problemów zaspokajać swoje potrzeby, komunikować się z otoczeniem i podjąć pracę zarobkową.
● Niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym – iq przy tym stopniu niepełnosprawności wynosi 35–49. Stopień funkcjonowania intelektualnego jest więc taki sam jak u ośmiolatka. Niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym wiąże się głównie z zaburzeniami mowy i komunikacji oraz sporymi trudnościami w nauce czytania i pisania.
● Niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym – rozpoznaje się ją u osób, których iloraz inteligencji wynosi 20–34. Poziom rozwoju umysłowego tych osób można więc przyrównać do sześcioletniego dziecka. Osoba niepełnosprawna intelektualnie w stopniu znacznym potrafi wypowiedzieć jedynie proste zdania oraz ma problemy z widzeniem i słyszeniem. Musi ona znajdować się pod stałą opieką.
● Niepełnosprawność intelektualna w stopniu głębokim — iq w tym przypadku wynosi mniej niż 20. Osoby z tym stopniem niepełnosprawności są więc rozwinięte intelektualnie tak, jak trzylatek. Nie są one w stanie uczyć się i zapamiętywać, a ich zasób słownictwa to jedynie kilka wyrazów.
Niepełnosprawność umysłowa — przyczyny
Najczęstsze przyczyny niepełnosprawności intelektualnej to:
● Czynniki genetyczne — niepełnosprawność intelektualna bardzo często współwystępuje z chorobami genetycznymi np. trisomią chromosomu 21 (zespołem Downa) czy chorobami metabolicznymi.
● Uszkodzenie kory mózgowej w dzieciństwie
● Zażywanie silnych leków w ciąży
● Przejście choroby zakaźnej w ciąży np. różyczki, świnki czy ospy wietrznej
● Stres w ciąży
● Narażenie płodu na promieniowanie radiacyjne lub inne substancje toksyczne
● Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w pierwszych miesiącach życia
Niepełnosprawność intelektualna — terapia
Terapia niepełnosprawności intelektualnej jest dobierana indywidualnie do potrzeb i możliwości danego dziecka. Jednak w większości przypadków terapia obejmuje następujące elementy:
● Trening poznawczy stymulujący działanie mózgu
● Trening zdolności psychospołecznych
● Terapia logopedyczna
● Psychoedukacja i wsparcie rodziny osoby niepełnosprawnej intelektualnie
● Rehabilitacja (tylko w przypadku występowania zaburzeń motorycznych)
● Farmakoterapia (tylko w przypadku występowania chorób współistniejących)