Kleszczowe zapalenie mózgu — jakie mogą być skutki tej choroby? Jak się przed nimi uchronić?
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, którą przenoszą kleszcze. Wirus atakuje zarówno komórki nerwowe mózgu, jak i otaczające go struktury, w wyniku czego może doprowadzić do poważnych powikłań. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed chorobą jest profilaktyka, czyli szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu. Jaką ma skuteczność i od czego zależy cena szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści:
1. Kleszczowe zapalenie mózgu — co to za choroba?
2. Kleszczowe zapalenie mózgu — jakie daje objawy?
3. Kleszczowe zapalenie mózgu — szczepienie
4. Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu — jak działa i jaką ma skuteczność?
5. Szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu — kiedy je wykonać?
6. Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu — cena
Kleszczowe zapalenie mózgu — co to za choroba?
Kleszczowe zapalenie mózgu, nazywane również odkleszczowym zapaleniem mózgu, to choroba odśrodkowego układu nerwowego, wywołana przez wirusy z rodziny Flaviviridae.
Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Rzadziej można się zarazić na skutek spożycia surowego mleka bądź jego przetworów pochodzących od krów lub kóz, które są zainfekowane wirusem KZM.
Ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu dotyczy wszystkich grup wiekowych, również niemowląt. Może dojść do niego w bardzo prosty sposób – na ukąszenie kleszcza jesteśmy narażeni przy wykonywaniu najprostszych czynności na łonie natury. Na tę chorobę nie ma leku, dlatego, aby bezpiecznie spędzać czas wśród zieleni, specjaliści zalecają przyjęcie szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, przed czym chroni i jaka jest cena szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu.
Kleszczowe zapalenie mózgu — jakie daje objawy?
Kleszczowe zapalenie mózgu ujawnia się po około 7–14 dniach od ukąszenia przez zainfekowanego kleszcza, choć proces inkubacji może liczyć od 4 do 28 dni.
Gdy kleszcz wkłuje się w skórę, wirus po kilku minutach wnika już do organizmu. Na początku namnaża się w komórkach skóry i okolicznych węzłach chłonnych. Następnie dostaje się do naczyń krwionośnych i dochodzi do zakażenia różnych komórek organizmu. Pierwszy etap zainfekowania zazwyczaj ma bezobjawowy przebieg lub przyjmuje postać grypopodobną.
Objawy kleszczowego zapalenia mózgu w pierwszej fazie choroby to: ból głowy, mięśni, karku, stawów; gorączka; złe samopoczucie; nieżyt górnych dróg oddechowych. Rzadziej występują nudności, bóle brzucha, wymioty i biegunka.
Symptomy te są często mylone z objawami przeziębienia – trwają około tygodnia, u części osób ustępują samoistnie i dochodzi do eliminacji infekcji.
U pozostałej grupy zakażonych pojawia się wtórna wiremia. Wirus infekuje komórki śródbłonkowe naczyń mózgowych i komórki nerwowe mózgu. Ten etap, zwany fazą neurologiczną, ujawnia się symptomami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i przy dalszym rozprzestrzenianiu choroby oznakami zapalenia mózgu.
Objawy kleszczowego zapalenia mózgu w drugiej fazie choroby to: zawroty i bóle głowy; wysoka gorączka; nudności i wymioty; oczopląs; światłowstręt; problemy z koncentracją i pamięcią; zaburzenia orientacji i świadomości. W niektórych wypadkach dochodzi do niedosłuchu, podwójnego widzenia, drżenia kończyn i sztywności karku.
Jeśli wirus doprowadzi do zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych, mogą nastąpić nieodwracalne uszkodzenia w organizmie chorego lub może dojść do śmierci.
Jak dotąd medycyna nie zna skutecznego lekarstwa, które może pokonać namnażającego się wirusa, dlatego też ryzyka związanego z zakażeniem nie można bagatelizować. Najbardziej zalecaną formą profilaktyki jest przyjęcie na kleszczowe zapalenie mózgu szczepienia.
Kleszczowe zapalenie mózgu — szczepienie
Na kleszczowe zapalenie mózgu szczepienie znajduje się w Polskim Programie Szczepień Ochronnych i wpisane jest na listę szczepień zalecanych, które nie są finansowane z budżetu Ministra Zdrowia.
Rekomendowane jest wszystkim osobom – zarówno dzieciom powyżej pierwszego roku życia, jak i dorosłym, przebywającym w lasach, parkach, ogrodach, na łąkach, polach, nad jeziorami.
Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu szczególnie zalecane jest m.in. uczestnikom letnich kolonii i obozów, osobom preferującym wypoczynek na łonie natury, leśnikom, rolnikom, sportowcom korzystającym z terenów leśnych i parków, pracownikom wojskowym na poligonach.
Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu — jak działa i jaką ma skuteczność?
Mechanizm działania szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu polega na pobudzaniu wytwarzania swoistych przeciwciał przeciwko wirusowi KZM. Jego skuteczność jest bardzo wysoka – po podaniu drugiej dawki szczepionki ochrona przed konsekwencjami wirusa sięga do 96%, a po podaniu trzeciej dawki, może dawać nawet 100% ochrony przed objawami zakażenia.
Należy pamiętać, że szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu nie chroni przed zainfekowaniem, gdy ukłucie kleszcza miało miejsce przed podaniem jej pierwszej dawki i w okresie do dwóch tygodni po iniekcji.
Szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu — kiedy je wykonać?
Szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu zaleca się rozpocząć już zimą, by na wiosnę i lato uzyskać jak najwyższą ochronę.
Podstawowe szczepienie przeciw KZM zawiera trzy dawki: pierwszą w wybranym terminie (najkorzystniej w lutym lub marcu), drugą w odstępie 1–3 miesięcy od pierwszej dawki i trzecią dawkę po 5–12 miesiącach od ostatniej dawki.
Aby utrzymywać ciągłą ochronę przed wirusem, zaleca się korzystać z dawek przypominających szczepienia na kleszczowe zapalenia mózgu. Pierwszą z nich przyjmuje się po 3 latach od szczepienia podstawowego, a kolejne co 3–5 lat (uzależnione jest to od wieku, rodzaju preparatu, liczby przeciwciał w surowicy).
Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu — cena
Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu, mimo że znajduje się w wykazie szczepionek zalecanych, nie należy do bezpłatnych. Jego koszt uzależniony jest od konkretnego preparatu, dawki i producenta.
Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu – cena – dzieci – jedna dawka to koszt około 90–130 złotych.
Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu – cena – dorośli – jedna dawka to koszt około 100–115 złotych.
Szczepionkę można nabyć w aptece (na podstawie wypisanej recepty przez lekarza) i w niektórych placówkach medycznych, które posiadają w ofercie szczepienia na KZM.