Ospa małpia — co warto o niej wiedzieć?
Ospa małpia jest odzwierzęcą chorobą wirusową, w większości wypadków niegroźną dla człowieka. U małp pierwszy raz rozpoznano ją w 1958 roku, natomiast u człowieka została zdiagnozowana w 1970 roku w Republice Demokratycznej Konga. Czym jest małpia ospa? Jakie daje objawy i jak można się nią zarazić? Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się poniżej.
Spis treści:
1. Ospa małpia — co to za choroba?
2. Ospa małpia — jak można się nią zarazić?
3. Małpia ospa — jakie daje objawy?
4. Małpia ospa — jak jej zapobiegać?
5. Ospa małpia — jak wygląda leczenie?
Ospa małpia — co to za choroba?
Ospa małpia jest wirusową chorobą odzwierzęcą, którą wywołuje wirus należący do rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae. U ludzi występuje dość sporadycznie i w większości przypadków jest niegroźna. Ma łagodny przebieg i zakażona osoba zdrowieje w ciągu kilku tygodni.
Małpia ospa do niedawna występowała przede wszystkim w środkowej i zachodniej Afryce, gdzie po raz pierwszy wykryto ją u ludzi w 1970 r. W 2003 roku wirus przedostał się do Stanów Zjednoczonych i wywołał epidemię w kilku stanach. Natomiast od maja 2022 roku przypadki małpiej ospy diagnozowane są w różnych krajach Europy i Stanach Zjednoczonych. Do tej pory choroba pojawiła się w ponad 20 państwach świata, a najwięcej przypadków odnotowano w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
Ospa małpia — jak można się nią zarazić?
Do zakażenia małpią ospą może dojść w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem, jego płynem ustrojowym lub krwią. Małpia ospa należy do chorób, które nie rozprzestrzeniają się zbyt łatwo między ludźmi. Zakazić się można drogą kropelkową podczas długotrwałego kontaktu twarzą w twarz, przez uszkodzoną skórę, błony śluzowe, kontakt z płynami ustrojowymi i poprzez skażone wirusem powierzchnie bądź przedmioty (np. pościel, odzież).
Według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu ospy małpiej jest dla ogółu społeczeństwa niskie. Zwiększone ryzyko zakażenia dotyczy osób, które mają wielu partnerów seksualnych, personelu medycznego i laboratoryjnego. Cięższy przebieg choroby może dotyczyć małych dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i o obniżonej odporności.
Małpia ospa — jakie daje objawy?
Okres inkubacji małpiej ospy to 6–13 dni, jednak w niektórych wypadkach może wynosić 5–21 dni. Osoba zakażona zaraża od pierwszych objawów do czasu odpadnięcia strupów, które są pozostałością po wysypce.
Objawy ospy małpiej to:
• ból głowy;
• gorączka – powyżej 38,5 stopni Celsjusza;
• ból mięśni;
• ból pleców;
• dreszcze;
• osłabienie i poczucie zmęczenia;
• obrzęk węzłów chłonnych;
• wysypka.
Wysypka na skórze i w ustach pojawia się po 2–3 dniach od pierwszych objawów. Przy ciężkim przebiegu choroby może pokrywać całe ciało, również głowę. W początkowej fazie choroby są to wykwity plamiste, które później zamieniają się w pęcherzykowe.
Zanim specjalista ostatecznie rozpozna tę chorobę, musi wykluczyć inne możliwe przyczyny wysypki, m.in. półpasiec, ospa wietrzna, opryszczka pospolita, zakażenie wirusem Zika, kiła, infekcje skóry, reakcja alergiczna.
Małpia ospa utrzymuje się zazwyczaj 2–4 tygodnie. Gdy opadną już strupki po pęcherzykach i krostkach, pojawiają się blizny, które mogą utrzymywać się na ciele nawet kilka lat.
Małpia ospa — jak jej zapobiegać?
W celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na małpią ospę należy unikać kontaktu z potencjalnie zarażonym zwierzęciem. Źródłem zakażenia mogą być przede wszystkim afrykańskie gryzonie.
Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, według zaleceń WHO osoba, u której potwierdzono ospę małpią, powinna być izolowana do czasu odpadnięcia strupków po wysypce i pojawienia się warstwy świeżej skóry. Wskazany jest brak kontaktu z chorym i przedmiotami, z którymi miał styczność.
Obecnie trwają prace nad szczepionką przeciw małpiej ospie. Eksperci wskazują, że na tę chwilę szczepionka na ospę prawdziwą może być skuteczna w co najmniej 85% w zapobieganiu małpiej ospie, gdyż wirusy obu chorób są spokrewnione.
Ospa małpia — jak wygląda leczenie?
Leczenie małpiej ospy ze względu na zazwyczaj łagodny jej przebieg ogranicza się do łagodzenia objawów i stosowania leków przeciwwirusowych. Osoby, które mają styczność z chorym, powinny używać maseczek oraz dezynfekować dłonie i przedmioty, z którymi miał kontakt chory.