Dlaczego dziecko chodzi na palcach?
Wielu rodziców zauważa, że ich roczne dziecko chodzi na palcach. W tym wieku jest to całkowicie normalne. Chodzenie na palcach często pojawia się podczas nauki chodzenia. Dzieci nie umieją jeszcze prawidłowo postawić stópki, dlatego radzą sobie w ten sposób. Zaniepokoić nas powinno starsze dziecko, które zaczyna chodzić na palcach. Może mieć to niebezpieczne podłoże. Chodzenie na palcach pojawia się m.in. przy autyzmie i problemach z napięciem mięśniowym.
Spis treści:
1. Dziecko chodzi na palcach — czy powinniśmy się niepokoić?
2. Dziecko chodzi na palcach — czy to autyzm?
3. Jak oduczyć dziecko chodzenia na palcach?
Dziecko chodzi na palcach — czy powinniśmy się niepokoić?
Jeśli roczne lub 1,5 roczne dziecko chodzi na palcach, to nie ma powodu do niepokoju. Jest to etap rozwojowy, przez który przechodzi większość dzieci podczas nauki chodzenia. Wynika on z faktu, że nie potrafią one jeszcze prawidłowo postawić kroku. Maluch w ten sposób wzmacnia sobie także mięśnie stópki oraz uczy się równowagi i stabilności.
Problem pojawia się, jeśli starsze dziecko chodzi na palcach. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą. Stwierdzi on, czemu dziecko chodzi na palcach. Przyczyna tego stanu może być bardzo błaha lub poważna. Najczęściej jednak chodzenie na palcach ma następujące podłoże:
• Zaburzenia ze spektrum autyzmu
• Choroby kręgosłupa
• Mózgowe porażenie dziecięce
• Skrócenie ścięgna Achillesa
• Skrócenie mięśnia łydki
• Obniżone napięcie mięśniowe
Dzieci często zaczynają chodzić na palcach przez niepozorne błędy w opiece nad nimi. Najczęstszym z nich jest używanie chodzika, który stymuluje wspinanie się na palce. Przyczyną tego problemu może być również zbytnie wypychanie tułowia do przodu podczas prowadzenia dziecka za rączkę oraz zbyt szybkie wprowadzenie zabawek do nauki chodzenia np. pchacza.
Dziecko chodzi na palcach — czy to autyzm?
Chodzenie na palcach to bardzo często jeden z pierwszych objawów autyzmu. Pojawia się on u większości dzieci autystycznych. Wspinają się one na paluszki, ponieważ są nadwrażliwe sensorycznie. Oznacza to, że bodziec w formie dotyku podłoża może wywoływać u nich dyskomfort, a nawet ból.
Nadwrażliwość sensoryczna może występować także w innej formie. Wielu autystyków może zbyt intensywnie odbierać dźwięki czy zapachy.
Sposób leczenia nadwrażliwości jest jeden – konsultacja u terapeuty integracji sensorycznej (SI). Podczas wizyty terapeuta zaproponuje dziecku różnorodne zabawy ruchowe. Po kilku konsultacjach będzie można zobaczyć pierwsze postępy — dziecko będzie potrafiło właściwie odbierać i analizować różnorodne bodźce.
Jak oduczyć dziecko chodzenia na palcach?
Sposobem na oduczenie dziecka chodzenia na palcach są odpowiednie ćwiczenia. Powinny one stymulować obciążenie stopy. Świetnie sprawdzi się więc kucanie, przysiady, chodzenie tyłem czy jazda na rolkach lub łyżwach.
Chodzenie na palcach może być potęgowane także przez nieodpowiednie obuwie, a szczególnie buty z zaokrąglonym noskiem. Warto więc pomyśleć o zakupie innych butów, jeśli dziecko chodzi na palcach. Świetnie sprawdzi się obuwie z całkowicie płaską podeszwą. Taki rodzaj butów równomiernie obciąży stopę, dzięki czemu dziecku będzie ciężej wspinać się na palce.