Kod genetyczny — co to jest kod genetyczny i jak go odczytać?
Kod genetyczny to zaszyfrowana w komórkach wiadomość o budowie oraz właściwościach organizmu. O czym konkretnie informuje kod genetyczny? Jak go odczytać? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Spis treści:
Kod genetyczny — co to takiego?
Cechy kodu genetycznego
Kod genetyczny — jakie informacje zawiera?
Kod genetyczny — jak go odczytać?
Kod genetyczny — co to takiego?
Mówi się, że każdy z nas ma swój własny wyjątkowy kod genetyczny. Co to takiego? Tak nazywana jest reguła określająca sposób zapisu informacji genetycznej w materiale genetycznym (DNA). Zgodnie z nią informacje na temat organizmu zawarte w sekwencji nukleotydów kwasu nukleinowego (DNA lub RNA) mogą być tłumaczone w procesie biosyntezy białek na kolejność aminokwasów w białkach [1].
Cechy kodu genetycznego
Kod genetyczny jest [1] [2]:
• bezprzecinkowy – pomiędzy poszczególnymi kodonami nie ma żadnych znaków,
• jednoznaczny – dana trójka nukleotydów jest przypisana do tylko jednego aminokwasu,
• niezachodzący – poszczególne kodony nie zachodzą na siebie,
• trójkowy – każdy kodon składa się z trzech leżących obok siebie nukleotydów,
• współliniowy – kolejność ułożenia aminokwasów w białku odpowiada ułożeniu odpowiednich kodonów na matrycowym RNA,
• zdegenerowany – różne kodony mogą kodować ten sam aminokwas, np. tyrozyna jest kodowana przez UAU i UAC, a fenyloalanina – przez kodony UUU i UUC.
W królestwie bakterii, wirusów, pierwotniaków i grzybów zdarzają się odstępstwa od powyższych zasad.
Kod genetyczny — jakie informacje zawiera?
Kod genetyczny zawiera różnorodne informacje na temat organizmu. Podstawową jednostką informacji jest kodon, czyli trzy kolejne zasady azotowe nukleotydów w kwasie nukleinowym [3]. Każdy z nich (poza trzema, tzw. kodonami terminacyjnymi) koduje jeden aminokwas w łańcuchowej strukturze białka, np. AUG to metionina, a UGG koduje tryptofan. Czego można się dowiedzieć z kodu genetycznego? Decyduje on o zauważalnych cechach osobniczych, takich jak kolor skóry, oczu lub włosów. W kodzie genetycznym jest zapisana także informacja o cechach, które nie są widzialne na pierwszy rzut oka, takich jak np. posiadanie mutacji w genie, która odpowiada za rozwój określonych chorób wrodzonych.
Kod genetyczny — jak go odczytać?
Kod genetyczny można rozszyfrować dzięki badaniom genetycznym. Nowoczesne testy DNA pozwalają sprawdzić, czy dana osoba jest nosicielem jakiejś choroby genetycznej i na tej podstawie określić prawdopodobieństwo zachorowania potomstwa lub rodzeństwa na tę samą dolegliwość. Z ich pomocą można także określić, jak organizm zareaguje na leczenie określonymi substancjami aktywnymi. To nie koniec przydatności badań genetycznych dla dzieci i dorosłych – można je wykonać, aby:
• odkryć przyczynę niepokojących objawów (np. choroby metabolicznej),
• odkryć przyczynę poronienia lub problemów z zajściem w ciążę,
• określić predyspozycję do wystąpienia danej choroby (np. nowotworu),
• potwierdzić ojcostwo,
• zbadać zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami,
• zdiagnozować chorobę wrodzoną.
Chorób uwarunkowanych genetycznie nie da się co prawda całkowicie wyleczyć, ale ich zdiagnozowanie na wczesnym etapie, gdy jeszcze nie pojawiły się objawy, daje szansę na normalne życie mimo zapisanej w genach nieprawidłowości.
Obecnie najszerszym badaniem genetycznym dostępnym na rynku jest test WES Premium [4]. Badanie analizuje zmiany w sekwencjach kodujących i niedokujących genów (eksonach oraz intronach). Wykrywa wszystkie mutacje punktowe, które mogą być odpowiedzialne za choroby wrodzone. Wykonując je można również otrzymać raport wrażliwości organizmu na 89 substancji leczniczych zawartych w ponad 550 lekach dostępnych na polskim rynku..
Źródła:
1. Saier M. H. Jr. Understanding the Genetic Code. Journal of Bacteriology 201(15): e00091-19 (2019)
2. https://www.nature.com/scitable/definition/genetic-code-13/
3. https://www.britannica.com/science/codon
4. https://www.testdna.pl/badanie-wes-najszersze-badanie-genetyczne/