Zespół Pataua — objawy i leczenie trisomii 13.
Zespół Pataua to zespół złożonych wad wrodzonych, za który odpowiedzialna jest dodatkowa, trzecia kopia chromosomu 13. w DNA. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta u kobiet, które zdecydowały się na ciążę po 35 lub 40 roku życia. Poniżej wyjaśniamy, jakie są przyczyny i objawy zespołu Pataua oraz na czym polega leczenie trisomii 13.
Spis treści:
Zespół Pataua — czym jest?
Zespół Pataua — przyczyny
Zespół Pataua — objawy
Zespół Pataua — diagnostyka
Zespół Pataua — leczenie
Zespół Pataua — czym jest?
Zespół Pataua to letalny zespół wad genetycznych, związany z obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu 13. pary. To najrzadziej występująca, lecz najcięższa postać trisomii. Najczęściej wiąże się z poronieniem lub martwym urodzeniem. Jedynie 10% dzieci dotkniętych zespołem Pataua dożywa pierwszego roku życia.
Zespół Pataua — przyczyny
Za przyczynę zespołu Pataua uważa się nieprawidłowe i spontaniczne rozdzielenie chromosomów homologicznych w procesie powstawania komórek rozrodczych. W wyniku tego jedna z gamet posiada o jeden chromosom za dużo, a do drugiej z nich nie wędruje żaden chromosom z tej pary.
Przyczyną zespołu Pataua może być również translokacja zrównoważona. Mówimy o niej wtedy, gdy chromosomy ulegają przegrupowaniu, co oznacza, że jeden chromosom z jednej pary zostaje przyłączony do chromosomu z innej pary. Do translokacji może dojść podczas zapłodnienia lub może być odziedziczona od rodzica.
Zespół Pataua — objawy
Zespół Pataua objawy może dawać odmienne u każdego dziecka, gdyż jest złożony z kilkudziesięciu różnych wad. U niektórych dzieci nasilone są one bardzo mocno, a u innych są dużo mniej, dzięki czemu okres przeżycia jest dłuższy. Ich stopień ciężkości zależy przede wszystkim od rodzaju zaburzeń, czyli od obecności całego lub tylko części dodatkowego chromosomu.
Objawy zespołu Pataua dostrzegalne są już w okresie prenatalnym. Podczas badań USG w II trymestrze ciąży rozpoznaje się opóźnienie rozwoju fizycznego czy małogłowie.
W okresie postnatalnym najbardziej charakterystyczne symptomy to: niska masa urodzeniowa, obniżenie napięcia mięśniowego, niedokonany podział przodomózgowia, ciężkie wady narządu wzroku, rozszczep wargi i/lub podniebienia, nieprawidłowo wykształcony nos, wady małżowin usznych, anomalie kończyn (np. dodatkowe palce).
Do objawów zespołu Pataua należą również wady rozwojowe mózgowia i wady cewy nerwowej, wady serca i nerek. U chłopców dość charakterystyczne jest wnętrostwo, z kolei u dziewczynek wady rozwojowe macicy.
Zespół Pataua — diagnostyka
Zespół Pataua może być wstępnie rozpoznany podczas badania USG. W przypadku podejrzenia choroby pacjentka może być skierowana na badania prenatalne inwazyjne, np. amniopunkcję lub biopsję kosmówki. Możliwe jest wtedy zbadanie kariotypu dziecka i potwierdzenie bądź wykluczenie zespołu wad genetycznych.
Podczas diagnozy zespołu Pataua wykorzystuje się również nieinwazyjne badania prenatalne – badania wolnego płodowego DNA, które polegają na analizie obecnego we krwi matki DNA płodu.
W celu ostatecznego rozpoznania po porodzie ponownie wykonuje się testy genetyczne, które polegają na analizie chromosomów.
Zespół Pataua — leczenie
Leczenie zespołu Pataua uzależnione jest od typu objawów i stanu zdrowia dziecka. W niektórych przypadkach okazuje się konieczna operacja np. rozszczepionej wargi lub podniebienia, w innych np. operacja serca.
Objawowe leczenie zespołu Pataua polega w dużej mierze na fizykoterapii.
W związku ze współistnieniem wad wrodzonych tylko około 5% dzieci osiąga wiek trzech lat.