Jak wygląda wizyta u genetyka – czy można wybrać się do poradni genetycznej na NFZ?
Genetyka odnajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach medycyny. Dzięki badaniom DNA można odkryć między innymi przyczyny padaczki i przyczyny autyzmu u dzieci, a także zdiagnozować wrodzone choroby metaboliczne i pierwotne niedobory odporności. Jak wygląda wizyta u genetyka? Czy jest odpłatna, czy na NFZ? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Genetyk – czym się zajmuje lekarz o takiej specjalizacji?
- Genetyk kliniczny a genetyk molekularny – czy to to samo?
- Wizyta u genetyka – jak wygląda?
- Wizyta u genetyka – czy można ją odbyć bezpłatnie, na NFZ?
- Wizyta u genetyka – jak się do niej przygotować?
Genetyk – czym się zajmuje lekarz o takiej specjalizacji?
Lekarz genetyk zajmuje się diagnostyką chorób genetycznych oraz wrodzonych wad rozwojowych. Poradnictwem genetycznym mogą zostać objęte dzieci (w tym także jeszcze nienarodzone) oraz osoby dorosłe. Wykonanie badań DNA pozwala na zidentyfikowanie wielu chorób uwarunkowanych genetycznie, zanim jeszcze uwidocznią się ich objawy, co umożliwia podjęcie zawczasu odpowiednich działań profilaktycznych i terapeutycznych. Dzięki wizycie u genetyka możliwe jest także określenie, czy dane schorzenie występujące w rodzinie jest dziedziczne oraz jaka jest szansa na to, że zostanie ono przekazane dalej. Jest to ważny aspekt pod kątem planowania potomstwa.
Genetyk kliniczny a genetyk molekularny – czy to to samo?
Genetyk kliniczny to nie to samo co genetyk molekularny. Genetyk kliniczny (inaczej zwany także genetykiem medycznym) to lekarz, natomiast genetyk molekularny jest biologiem. Zadaniem genetyka molekularnego jest analiza ludzkiego genomu w warunkach laboratoryjnych, poznanie sposobu dziedziczenia pewnych cech oraz zbadanie interakcji, jakie zachodzą między genami i organizmem, np. istotnymi z punktu widzenia medycyny. Tym samym wizyta u genetyka oznacza poradnictwo genetyka klinicznego.
Wizyta u genetyka – jak wygląda?
Na wizytę u genetyka decydują się:
· kobiety, które poroniły;
· osoby, którym zależy na ustaleniu ojcostwa biologicznego (w celach sądowych lub prywatnych);
· osoby, u których zaszło podejrzenie choroby uwarunkowanej genetycznie, wynikające z objawów klinicznych lub wywiadu rodzinnego;
· pary, które mają problemy z płodnością;
· pary, które planują dziecko lub spodziewają się potomstwa;
· rodzice dzieci, u których wystąpiły problemy zdrowotne o niejasnej przyczynie.
Podczas wizyty u genetyka klinicznego przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, specjalista zleca także odpowiednie badania genetyczne. Testy DNA wykonywane są z niewielkiej próbki krwi lub na podstawie wymazu z policzka. Ich wynik pozwoli określić, czy dana osoba jest obciążona jakąś chorobą genetyczną oraz jak duże jest ryzyko wystąpienia schorzenia. Na podstawie rezultatu badań genetycznych genetyk może również opracować odpowiednie metody profilaktyczne i działania terapeutyczne, tak, aby poprawić komfort życia osoby obarczonej chorobą genetyczną.
Wizyta u genetyka – czy można ją odbyć bezpłatnie, na NFZ?
Na wizytę w poradni genetycznej można się umówić bezpłatnie, na NFZ. W tym celu trzeba otrzymać skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę, z informacją o wskazaniach do badań DNA. Wizyta u genetyka może zostać zrealizowana także bez skierowania, odpłatnie. W Polsce funkcjonuje wiele prywatnych przychodni genetycznych, do których może się udać każdy, kto chce się upewnić co do zdrowia zapisanego w genach, swojego lub swoich dzieci.
Wizyta u genetyka – jak się do niej przygotować?
Wybierając się na wizytę do genetyka, należy przygotować całą dokumentację medyczną, związaną z powodem wizyty. Bardzo istotne jest także, aby przygotować się pod kątem tego, jakie choroby i wady wrodzone występowały w rodzinie.
Po wizycie u lekarza genetyka pacjent powinien się udać do punktu pobrań próbek laboratorium genetycznego. Tam pobierana jest krew żylna lub wymaz z jamy ustnej. Wyniki badań DNA są dostępne podczas kolejnej wizyty u lekarza genetyka, wtedy specjalista przekazuje też informacje odnośnie zaplanowanej dla danego przypadku profilaktyki lub leczenia. Cały proces poradnictwa genetycznego zajmuje zwykle około 2–3 wizyt u genetyka, a jeśli wyniki badań genetycznych są prawidłowe, wyniki badania mogą zostać wysłane do niego drogą elektroniczną.