Badania genetyczne dla dzieci — kiedy warto je wykonywać?
Wiele schorzeń genetycznych nie daje jednoznacznych objawów, a im mniejsze dziecko, tym trudniejsza jest diagnostyka. Nietrafiona diagnoza przedłuża leczenie i zmniejsza komfort życia małego pacjenta, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących objawów warto wykonać badanie WES lub inną analizę genetyczną.
Badania genetyczne dla dzieci — jakie są wskazania do wykonania badania?
Badania genetyczne dla dzieci — dlaczego warto wykonać?
Badania genetyczne dla dzieci — czy dziecko musi być zdrowe podczas wykonania badania?
Badania genetyczne dla dzieci — jakie są rodzaje?
Badania genetyczne dla dzieci — jakie są wskazania do wykonania badania?
Badania genetyczne dla dzieci zaleca się wykonywać, kiedy rodzice zauważą u pociech niepokojące objawy — występują objawy autyzmu, zaburzeń rozwoju intelektualnego, zaburzeń rozwoju fizycznego czy nieprawidłowe rysy twarzy. Choroby genetyczne mogą objawiać się u dzieci epilepsją, zaburzeniami metabolicznymi czy nawet nawracającymi infekcjami. Jeśli rodziców niepokoją takie objawy, warto by zdecydowali się na badanie. Jest ono zalecane również wtedy, kiedy w bliskiej rodzinie wystąpiły zaburzenia genetyczne lub mutacje zostały wykryte u jednego lub obojga rodziców.
Badania genetyczne dla dzieci — dlaczego warto wykonać?
Diagnostyka dzieci jest trudna, szczególnie jeśli maluchy nie są w stanie powiedzieć, co im dolega. Wiele zaburzeń genetycznych daje objawy, które mogą być uznane za inną chorobę, a wówczas stosowane leczenie nie przynosi rezultatów. Wykonując badania genetyczne, rodzice mogą uzyskać pełne informacje dotyczące zdrowia dziecka, dzięki temu lekarz może postawić trafną diagnozę i wdrożyć prawidłowe leczenie bez długiej i stresującej diagnostyki. Rodzice oszczędzają wiele pieniędzy, wykonując np. jedno badanie WES zamiast wielu innych analiz.
Badania genetyczne dla dzieci — czy dziecko musi być zdrowe podczas wykonania badania?
Nie zaleca się wykonywać żadnych badań podczas choroby, która wiąże się z osłabieniem organizmu. Geny nie zmieniają się przez całe życie, jednak nigdy nie powinno się wykonywać badań w czasie choroby, choćby było to przeziębienie. Ma to na względzie zarówno bezpieczeństwo pacjenta, jak i personelu laboratorium pobierającego próbkę.
Badania genetyczne dla dzieci — jakie są rodzaje?
Badania genetyczne to bardzo szeroki pakiet, dostępny dla dzieci i dorosłych. Najszerszą analizą na rynku jest badanie WES, można również zdecydować się na badania na odporność, autyzm, padaczkę czy choroby metaboliczne. Wybrane analizy powinny być adekwatne do objawów, które pojawiają się u dziecka.