Zespół Dravet (ciężka padaczka miokloniczna) – objawy, diagnostyka, leczenie
Napady drgawek, zaburzenia równowagi, problemy z poruszaniem się i częste infekcje. To tylko niektóre z objawów zespołu Dravet, czyli uwarunkowanej genetycznie, ciężkiej padaczki mioklonicznej niemowląt. Zespół Dravet to rzadka choroba genetyczna. Średnio przychodzi z nią na świat 1 na 20 000 – 1 na 40 000 żywo urodzonych dzieci. Pierwszy napad padaczkowy ma zwykle miejsce na przestrzeni pierwszych 6 miesięcy życia dziecka.
Zespół Dravet – choroba ujawnia się przed ukończeniem 1 roku życia
W momencie narodzin, dzieci dotknięte zespołem Dravet (SMEI – ang. severe myoclonic epilepsy of infancy, Dravet’s syndrome) wydają się zupełnie zdrowe. Dopiero w okolicach 1 roku życia u malucha da się zaobserwować oznaki choroby. To właśnie w tym okresie ma ono pierwsze napady padaczkowe. Ich forma może być różna – od ciężkich, długotrwałych (utrzymujących się nawet 30 minut) ataków drgawek, po krótkie utraty świadomości, w których dziecko wydaje się być po prostu nieobecne lub „zapatrzone”. Wszystkie charakteryzuje lekooporność, która oznacza, że dziecko nie reaguje lub bardzo słabo reaguje na zastosowane leczenie. W zespole Dravet napad drgawek może pojawić się na skutek takich czynników jak nagłe zmiany temperatury (np. podczas kąpieli), infekcja, brak snu, stres, wysiłek fizyczny czy zbyt duża ekspozycja na światło. Często atak pojawia się również wtedy, gdy maluch za długo patrzy na wzory geometryczne.
Z czasem problemy zdrowotne dziecka narastają, mimo że początkowo rozwijało się dobrze. Pojawiają się u niego problemy z poruszaniem się i zaburzenia równowagi, problemy ortopedyczne (nieprawidłowy chód, rotacja kończyn do środka), bezsenność, zaburzenia integracji sensorycznej, zaburzenia zachowania (również zachowania autystyczne), opóźnienie intelektualne w stopniu lekkim lub umiarkowanym i upośledzenie rozwoju mowy. Zespół Dravet może być również przyczyną częstszych infekcji u dziecka. W wyniku licznych urazów powstałych podczas napadów padaczkowych ok. 20% dzieci z ciężką padaczką miokloniczną umiera.
W 80% przypadków za chorobę odpowiada mutacja w genie SCN1A, która dziedziczna jest autosomalnie dominująco. W pozostałych 20% w genach SCN9A, SCN2B, PCDH19, GABRG2, GABRA1 i STXBP1.
Zespół Dravet i jego diagnostyka – badania EEG i testy genetyczne
Pomocne w diagnostyce padaczki są badania EEG. Jednak w przypadku zespołu Dravet pierwszy elektroencefalogram zwykle nie odbiegają od normy, podobnie jak wyniki testów metabolicznych czy rezonansu magnetycznego. Dopiero gdy choroba jest już bardziej zaawansowana, a dziecko ma za sobą kolejne napady, w zapisie EEG i badaniach obrazowych zaczynają być widoczne nieprawidłowości.
Na rynku dostępne są ponadto testy genetyczne, które umożliwiają wykrycie mutacji powodujących zespół Dravet. W Polsce dostępne są badania, które pozwalają wykryć zespół Dravet u dziecka, u którego jeszcze nie wystąpiły pierwsze objawy. Takie badanie nazywa się WES PROFILAKTYKA. Jest to najszersze badanie profilaktyczne, genetyczne jakie jest dostępne na rynku.
Wykonanie takiego badania jest proste i bezinwazyjne. Wystarczy kilka kropel krwi na specjalnej bibułce. Po 7 tygodniach pacjent otrzymuje wyniki, które pozwalają skutecznie zadbać o zdrowie dziecka w przyszłości.
Są także badania, które dedykowane są dla osób, u których występują już objawy i podejrzenie schorzenia.
Takim badaniem jest badanie WES. To badanie dostępne jest na rynku w kilku opcjach. Najszerszą i najdokładniejszą, kierowaną do osób u których występują niepokojące objawy, jest badanie WES COMPLEX. W takim badaniu poza genetycznymi przyczynami wystąpienia objawów, sprawdzane są także wybrane enzymy oraz biomarkery, jeżeli w genach zostanie wykryta choroba metaboliczna lub neurodegeneracyjna.
Próbką do badania jest sucha kropla krwi. Pobranie próbki jest proste i prawie bezbolesne. Wystarczy nakłóć piętkę lub palec dziecka i wycisnąć kilka kropel krwi dziecka na specjalną bibułkę.
Zespół Dravet – leczenie opiera się na farmakoterapii i rehabilitacji ruchowej
Najlepsze efekty przynosi tutaj kwas walproinowy, Klobazam i Stiripentol, a w dalszej kolejności również Klonazepam, Topiramat i Lewetyracetam. Ważnym elementem leczenia dziecka chorego na zespół Dravet jest rehabilitacja ruchowa oraz dieta uboga w węglowodany, czyli tzw. ketogenna. Leczenie powinno zostać wdrożone możliwie jak najwcześniej, ponieważ tylko w ten sposób możemy sprawić, że życie chorego dziecka będzie bardziej komfortowe. Właśnie dlatego tak ważna jest szybka i skuteczna diagnostyka.
Artykuł sponsorowany
Zdjęcie: Designed by Freepik
Masz pytania odnośnie testu WES? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl