Daltonizm – niezdolność do rozróżniania barw
O tym jak wielu panów ma olbrzymie problemy z prawidłowym rozpoznawaniem kolorów wiadomo nie od dziś. To co tak bardzo denerwuje nas w mężczyznach, a czasem bywa nawet przedmiotem żartów i docinek, może być w rzeczywistości wynikiem poważnego uszkodzenia mózgu lub oczu. Najczęściej jest jednak rezultatem zmian w materiale genetycznym. Co trzeba wiedzieć o daltonizmie?
Daltonizm — choroba genetyczna, która dotyka prawie wyłącznie mężczyzn
Ślepota barw, zwana również daltonizmem, polega na całkowitym lub częściowym nierozróżnianiu kolorów. Występuje głównie u mężczyzn i może dotyczyć nawet 6% populacji. Dla porównania, odsetek kobiet z tym zaburzeniem wynosi jedynie 0,003%. W większości przypadków daltonizm ma charakter wrodzony i wynika z mutacji genetycznej. Gen, którego uszkodzenie prowadzi do jego powstania jest recesywny oraz sprzężony z płcią (chromosomem X). To właśnie z tego powodu kobiety są tylko nosicielkami wadliwego genu, a mężczyźni chorują.
Daltonizm i jego różne oblicza
Ślepota na czerwień i zieleń jest najpowszechniejszą formą daltonizmu. Niektórzy pacjenci widzą czerwień jako czerń, inni mylą obie te barwy z żółcią. Kolejną odmianą daltonizmu jest tzw. dichromatyzm, który objawia się zaburzeniem postrzegania koloru niebieskiego oraz żółtego. Trzecią formą ślepoty barw będzie z kolei monochromatyzmem. Cierpiące na nią osoby widzą jedynie czerń, biel i odcienie szarości. Najczęstszą przyczyną monochromatyzmu jest uszkodzenie mózgu lub oka.
Jak rozpoznać chorobę — badanie na daltonizm
Daltonizm można rozpoznać podczas prostego badania okulistycznego. Chyba każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu test z użyciem tzw. tablic Ishihary. Całe badanie polega na tym, że pacjentowi pokazywane są kolorowe tablice z liczbami utworzonymi przez różnej wielkości okrągłe plamy. Zadaniem pacjenta jest odczytanie liczb na każdej z prezentowanych tablic – najpierw jednym, potem drugim okiem. Każda tablica zawiera inny zestaw kolorów, co umożliwia zdiagnozowanie różnych rodzajów zaburzeń.
Istnieje teoria, że na daltonizm mógł cierpieć sławny, holenderski malarz Vincent Van Gogh. Taką właśnie zaskakującą hipotezę naukowcy wysnuli na podstawie analizy obrazów oraz barw, które dominowały w jego twórczości – głównie żółcie i granaty. Teoria ta nigdy nie została jednak potwierdzona.
Daltonizm a prawo jazdy
Mimo iż daltonizm ogranicza zdolność do rozróżniania niektórych barw, to nie jest jednak przeciwskazaniem do prowadzenia samochodu, a tym samym do posiadania prawa jazdy kategorii B. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy daltonista chce zdobyć uprawnienia do kierowania innymi pojazdami, np. autobusem lub samochodem ciężarowym (kategoria C, D). Z tego też względu wśród daltonistów rzadko spotyka się zawodowych kierowców.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: © Pexels.com